-

zw

Od Nietzschego do PiS-u czyli niedźwiedź Wojtek (nadal) górą

Parę tygodni temu Hubert Kozieł opublikował na łamach "Rzeczypospolitej" artykuł "Fryderyk Nietzsche - polski nadczłowiek". To niby nic nadzwyczajnego, bo co parę lat ktoś przypomina o prawdopodobnym polskim pochodzeniu Nietzschego. Nietzsche uważał się za potomka polskiej szlachty - Nickich herbu Radwan. Ale dziennikarz "Rzeczypospolitej" ma nowy pomysł. Zaczyna od tego, że "Fryderyk Nietzsche jest dzisiaj filozofem wyklętym" bo "niemieccy naziści posługiwali się zwulgaryzowaną wersją jego teorii o nadludziach" i dlatego "do Nietzschego przylgnęła łatka protonazisty". I za chwilę Hubert Kozieł pisze, że "ten filozof mógłby stać się gwiazdą polskiej polityki historycznej".

Dziennikarz "Rzeczypospolitej" streszcza wydaną w ubiegłym roku książkę Miłosza Sosnowskiego „Badania nad rodowodem i tożsamością narodową Fryderyka Nietzschego" ale pomysł, by Nietzsche stał się gwiazdą polskiej polityki historycznej jest chyba jego własny.

Przy znanej wrogości Nietzschego do religii ta polityka historyczna musiałaby być prowadzona w duchu Wielkiej Lechii, z odrzuceniem wszystkiego co miało miejsce po Chrzcie Polski. Nie interesuję się publikacjami "Rzeczypospolitej" i innych pism wydawanych przez tego dziwnego człowieka, który nazywa się Grzegorz Hajdarowicz, ale być może propaguje on właśnie Wielką Lechię... Pomysł, żeby Nietzschego uczynić gwiazdą polskiej polityki historycznej przypomniał mi sprawę, nad którą już kiedyś się zastanawiałem.

Cały postępowy świat jest przekonany, że Polacy w czasie II wojny światowej pomagali Niemcom w mordowaniu Żydów, a czasem nawet brali tę sprawę w swoje ręce. Ciekawe, że w związku z tym przekonaniem nikt nie skojarzył filozofa-protonazisty polskiego pochodzenia, Fryderyka Nietzschego z Polakami pomocnikami nazistów z II wojny światowej. Władysław Bartoszewski mówił nam, że ludzie przyzwoici podczas okupacji bardziej bali się Polaków niż Niemców. Widzowie filmów "Lista Schindlera" i "Nasze matki, nasi ojcowie" dowiadywali się, że wśród Niemców trafiały się jednostki wrażliwe, a Polacy tylko cieszyli się z nieszczęścia Żydów i chętnie pomagali w ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej. Tak więc wyraźnie widać, że można by jeszcze przyłożyć Polakom filozofem protonazistą. A jednak chyba jak dotąd nikt nie szukał związku między polskim pochodzeniem Nietzschego (nieważne, że niepewnym), a polską skłonnością do nazizmu, faszyzmu, nacjonalizmu, ksenofobii i głosowania na PiS. Można by przecież pokazać ciąg zdarzeń od pojawienia się książek Nietzschego przez tendencje faszyzujące w II RP, getto ławkowe, Jedwabne, pogromy, do współczesnego popierania nacjonalistycznej, ksenofobicznej i antydemokratycznej partii PiS. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" mógłby przecież napisać taki tekst "z głowy". A potem już tylko pozostawałoby przetłumaczyć tekst dla zagranicy. Dlaczego nie ma w międzynarodowym obiegu "polskiego protonazisty Nietzschego"?

Myślę, że twierdzenie dziennikarza "Rzeczypospolitej" że Nietzsche jest filozofem wyklętym jest grubo przesadzone. Niemcy hołubią Nietzschego, nie wstydzą się go i nie zamierzają oddawać Polakom. W 2000 roku obchodzono setną rocznicę śmierci filozofa i z tej okazji pojawił się znaczek okolicznościowy niemieckiej poczty:

Znalezione obrazy dla zapytania nietzsche stamp

Dwa lata wcześniej okolicznościowy znaczek przedstawiający Nietzschego wydała też Gwinea. Niemcy uczcili Nietzschego postawieniem w 2000 r. czterech figur w rodzinnej miejscowości Roecken:

Znalezione obrazy dla zapytania rocken bachanale

Autor dzieła nosi nazwisko Messerschmidt i przedstawił ponoć Nietzschego przychodzącego trzykrotnie na własny grób - raz z matką i dwa razy samotnie (wówczas jest "ubrany" jedynie w kapelusz). Nie wiedzieć czemu, dzieło nosi nazwę "Bachanalia", no ale cóż, jaki kraj, takie Bachanalia.

Jeszcze później, w 2007 r. umieszczono przedstawiającą Nietzschego siedzącą figurę na Starym Mieście w Naumburgu. Nie ma racji Hubert Kozieł, że Nietzsche jest wyklęty, na pewno nie w Niemczech.

Jak się domyślam, włączenie postaci Nietzschego do polskiej polityki historycznej miałoby oznaczać propagowanie jego pochlebnych opinii na temat Polaków. Hubert Kozieł cytuje fragment książki Nietzschego "Ecce homo":

"Jestem polskim szlachcicem pur sang, bez jakiejkolwiek domieszki lichej krwi, zwłaszcza niemieckiej. (...) Wszelako również jako Polak jestem wielkim atawizmem. Trzeba by się cofnąć o całe stulecia, by tę najbardziej dostojną rasę, jaka istniała na ziemi, odnaleźć w takiej czystości instynktów, w jakiej ja ją prezentuję. Wobec wszystkiego co dziś się zwie noblesse, mam wzniosłe poczucie różnicy – młodemu cesarzowi niemieckiemu nie udzieliłbym zaszczytu bycia moim stangretem".

Nietzsche zachwycał się "Panem Tadeuszem" i muzyką Chopina. Pisał: (...) Polacy wydawali mi się zawsze najdzielniejszym i najzdolniejszym z ludów słowiańskich, a Słowian w ogóle poczytuję za nierównie zdolniejszych od Niemców; sądzę nawet, że Niemcy tylko dzięki przymieszce krwi słowiańskiej weszli w poczet narodów wyżej uzdolnionych" W 1889 r. Nietzsche napisał list zatytułowany "Do dostojnych Polaków" o treści: "Należę do was, jestem jeszcze bardziej Polakiem niż Bogiem, chcę wam oddawać cześć, tak jak cześć oddawać mogę… Mieszkam wśród was jako Matejko..."

Wspomnienie nazwiska Matejki w tym liście mogło mieć związek z tym, że znajomi Nietzschego ponoć widzieli jego twarz na obrazach Matejki.

Niemcy często uważali pochwały Nietschego pod adresem Polaków za przejaw jego postępującej choroby. Przez wiele lat panowało przekonanie, że Nietzsche cierpiał na syfilis, ale autorka polskiego pochodzenia, Ewa (Eva) Cybulska stwierdziła, że nie ma podstaw do takiej diagnozy i wysunęła hipotezę, że Nietzsche cierpiał na zespół maniakalno-depresyjny.

Znalezione obrazy dla zapytania nietzsche olde

Ponieważ Hitler cenił Nietzschego, nie ma się co dziwić, że "badania" drzewa genealogicznego Nietzschego dokonane za czasów hitlerowskich przez Maxa Oehlera, kuzyna filozofa i kuratora Archiwum Nietzschego w Weimarze wykazały, że Nietzsche miał tylko niemieckich przodków. Wyniki badań dokonanych za czasów Hitlera do dziś uważane są za obowiązujące, choć książka Sosnowskiego próbuje z tym polemizować.

Jak dla mnie, sprawa polskości Nietzschego nie jest czymś, czym należałoby się ekscytować. Nawet jeśli miał on odrobinę polskiej krwi, to był całkowicie ukształtowany przez niemiecką kulturę. Fascynacja Nietzschego polską szlachtą może świadczyć o tym, jak atrakcyjna była dla niektórych Niemców cywilizacja Rzeczypospolitej Obojga Narodów jeszcze 100 lat po rozbiorach. Idee Nietzschego nawiązują do koncepcji innych Niemców m.in. Schopenhauera. I widać u niego wpływ luteranizmu (ojciec Nietzschego był pastorem). Luterańska indoktrynacja w dzieciństwie mogła się przyczynić do tego, że w wieku dorosłym pojawiła się u niego chorobliwa wrogość do całego chrześcijaństwa. Oto cytat z książki "Antychryst":

"Potępiam chrześcijaństwo, wnoszę przeciw Kościołowi chrześcijańskiemu najstraszliwsze ze wszystkich oskarżeń, jakie kiedykolwiek miał na ustach oskarżyciel. Dla mnie oznacza on korupcję najgłębszą ze wszystkich, jakie można sobie wyobrazić, a także wolę możliwie najskrajniejszego korumpowania. Kościół chrześcijański nie zostawia niczego w stanie nienaruszonym przez zepsucie, z każdej wartości uczynił bezwartość, z każdej prawdy kłamstwo, z każdej rzetelności znikczemnienie duszy, I jeszcze ktoś odważa się mówić o jego humanitarnych dobrodziejstwach! Likwidacja jakiejkolwiek klęski godziłaby w jego największy pożytek - on żył niedolami, stwarzał niedole, by siebie uwieczniać... Robak grzechu na przykład: o tę niedolę dopiero Kościół wzbogacił ludzkość! Równość dusz w obliczu Boga, ten fałsz, ta przesłona dla uraz właściwych wszystkim podle usposobionym, ten materiał wybuchowy w postaci pojęcia, które w końcu stało się rewolucją, nowoczesną ideą i zasadą upadku całego porządku społecznego - jest chrześcijańskim dynamitem... Humanitarne dobrodziejstwa chrześcijaństwa! Z humanitas wyhodować jej samozaprzeczenie, sztukę samogwałtu, wolę kłamania za wszelką cenę, awersję, pogardę dla wszystkich dobrych i uczciwych instynktów! - Otóż mi dobrodziejstwa chrześcijaństwa! Pasożytnictwo jako jedyna praktyka Kościoła; z jego ideałami anemii i świętości wysysającymi wszelką krew, wszelką miłość, wszelką nadzieję życia; zaświaty jako wyraz woli odrzucenia realności; krzyż jako znak rozpoznawczy sprzysiężenia najbardziej podziemnego ze wszystkich jakiekolwiek istniały - przeciw zdrowiu, pięknu, świeżości, dzielności, przeciw samemu życiu...

To wieczne oskarżenie chrześcijaństwa chcę przybić na wszystkich ścianach, gdziekolwiek tylko są ściany - mam litery, by również ślepych uczynić widzącymi... Nazywam chrześcijaństwo jednym wielkim przekleństwem, jednym wielkim zewnętrznym zepsuciem, jednym wielkim instynktem zemsty, dla którego żaden środek nie jest zbyt jadowity. kryjomy, podziemny, niski - nazywam je jednym nieśmiertelnym piętnem hańby na ludzkości..." (tłumaczenie Krystyny Krzemieniowej)

Ktoś może uznać te słowa za przejaw obsesji, opętania czy postępującej choroby Nietzschego. Ale dla wielu ważnych ludzi XX i XXI wieku te słowa były lub są wskazówką, drogowskazem. Nie tylko dla nazistów. Potępienie chrześcijaństwa to ciągle jeden z głównych wątków współczesnej kultury. Dlatego Nietzsche jest dalej potrzebny i powołują się na niego antyklerykałowie i "wolnomyśliciele". I dlatego coraz mniej mówi się o tym, że był inspiracją dla niektórych hitlerowców. 

Pomysł dziennikarza "Rzeczypospolitej", by Nietzsche stał się gwiazdą polskiej polityki historycznej nie został na szczęście chyba przez nikogo podjęty. Ale powiedzmy sobie szczerze - czy Nietzsche miałby jakiekolwiek szanse konkurowania jako gwiazda polskiej polityki historycznej z niedźwiedziem Wojtkiem? Pomniki Wojtka rosną jak grzyby po deszczu.

 

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/historia/fryderyk-nietzsche-polski-nadczłowiek/ar-AAHSZjD

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania niedźwiedź wojtek pomnik warszawaSzymbark

Znalezione obrazy dla zapytania niedźwiedź wojtek pomnik warszawaŻagań

Znalezione obrazy dla zapytania niedźwiedź wojtek pomnik warszawaKraków (Park Jordana)

 

Znalezione obrazy dla zapytania niedźwiedź wojtek pomnik warszawaImola (Włochy)

Znalezione obrazy dla zapytania pomnik niedźwiedzia wojtkaGrimsby (Anglia)

Znalezione obrazy dla zapytania niedźwiedź wojtek pomnik warszawaSzczecin

Podobny obrazEdynburg

 

Znalezione obrazy dla zapytania niedźwiedź wojtek pomnik warszawaWarszawa

 

Poznań (ZOO)

 

Znalezione obrazy dla zapytania pomnik niedźwiedzia wojtka sopotSopot

 

Podobny obrazCassino

Znalezione obrazy dla zapytania pomnik niedźwiedzia wojtka londyn instytut sikorskiegoLondyn - Instytut im. Sikorskiegotagi: polityka historyczna  nietzsche  niedźwiedź wojtek 

zw
11 listopada 2019 21:02
91     2151    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
genezy @zw
11 listopada 2019 21:33

Jeśli chodzi o rozszalałą w Polszcze pomnikomanię, to zaczynam powoli tęsknić za pomnikiem czterech śpiących.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @zw
11 listopada 2019 21:36

Kiedy spoglądam na to, jaką Niemcy uprawiają politykę w sprawach państwowych i kościelnych, utwierdzam się w przekonaniu, że w porównaniu z symbolami niemieckiej polityki Wojtek wcale nie jest taki zły. Chory psychicznie Nietzsche bardzo dobrze obrazuje niemiecką politykę, a autorzy Rzepy kopiują artykuły pomieszczane w niezapomnianej Trybunie Ludu.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @zw
11 listopada 2019 21:50

Tu poważny temat, a prawie popłakałam się ze śmiechu. Wojtek wymiata :))) 

Myślałam, że Żegań wygra, a tu każdy następny coraz lepszy...krakowski zawył na widok poznańskiego liska, a sopocki zaczepia bufona z Cassino ;) Jedno jest pewne, mimo uzależnienia alkoholowo-nikotynowego misiek Wojtek nie cierpiał na zespół maniakalno-depresyjny, mimo, że złamali mu serce umieszczając w zoo, bez polskiego opiekuna. 

Biorąc pod uwagę, że "autorski" pomysł zrobienia z Nietzschego naszego bohatera, wyszedł od byłego asystenta Poncyliusza, potem dziennikarza ekonomicznego (po stosunkach międzynarodowych….) Parkietu, wreszcie autora słabej jak wafel ryżowy książki z pogranicza historical-fiction i fantasy "Vril. Pułkownik Dowbor" - p. Kozieła, nie spodziwałabym się po nim sprawdzania czy Niemcy chcą "oddać" filozofa czy nie... tak jak Pan to zrobił. Najwyraźniej Kozieł pragnie zostać gwiazdą historycznej fikcji, licząc, że jego alternatywne wizje chwycą na rynku.  Dlatego nawet Wojtek z Grimsby będzie zawsze lepszy niż wielka lechia.

zaloguj się by móc komentować

zw @genezy 11 listopada 2019 21:33
11 listopada 2019 21:52

Za tym pomnikiem akurat nie tęsknię, ale niektóre z tych nowych wyglądają jak dzieło sabotażystów.  

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @genezy 11 listopada 2019 21:33
11 listopada 2019 21:54

pozwolę sobie zaoponować...pomnik śpiącego Wojtka też można postawić, a i taki zawsze będzie lepszy od Dyla Sowizdrzała ;)

zaloguj się by móc komentować


zw @krzysztof-laskowski 11 listopada 2019 21:36
11 listopada 2019 21:59

Wydaje mi się, że za komuny Nietzschego nie propagowano. To raczej w ostatnim trzydziestoleciu stał się ulubieńcem bezbożników. Fliozof biłgorajski też poświęcił mu krótki wpis na blogu. Zdanie o tym, że Nietzsche dobrze obrazuje niemiecką politykę - bardzo trafne. 

zaloguj się by móc komentować

zw @ainolatak 11 listopada 2019 21:50
11 listopada 2019 22:08

Jeśli chodzi o te Wojtki z zagranicy, to myślę, że to fajny symbol integrujący Polonię. Pomnika hetmana Żółkiewskiego, czy Stefana Batorego pewnie nie pozwolono by im postawić, ale na zwierzaka się zgodzili, bo ekologia rządzi. U nas to trochę inna sytuacja, jest sporo postaci, które można by upamiętnić w przestrzeni publicznej, a nie myśleć na zasadzie "dlaczego my jeszcze nie mamy swojego Wojtka". 

Nie wiedziałem, że H. Kozieł był asystentem P.Poncyliusza. Nie wiem nawet co ten ostatni porabia.   

zaloguj się by móc komentować

zw @ainolatak 11 listopada 2019 21:54
11 listopada 2019 22:11

Gdyby to miało być na tym samym miejscu, to trzeba by koniecznie podpisać, że to Wojtek, bo niedźwiedż kojarzy się też inaczej, z ojczyzną śpiących. 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw
11 listopada 2019 22:21

My tu gadu-gadu, a prezydent Sutryk właśnie poczuł się do Kristallnacht;https://twitter.com/SutrykJacek/status/1193223921971204096 i co zrobisz takiemu?

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-laskowski @zw 11 listopada 2019 21:59
11 listopada 2019 22:27

Uściślę: autorzy Rzepy kopiują poziom sensowności artykułów Trybuny Ludu. Może nie konkretne artykuły, ale sposób myślenia i argumentowania potrafią skopiować, a nawet poprawić. Niedawno przeczytałem w Rz pochwałę tworzenia Internetu rzeczy 5G i ostatecznie odechciało mi się traktować ten publikator jako coś, co zasługuje na szacunek.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 11 listopada 2019 22:21
11 listopada 2019 22:30

Pewnie konsulat mu przypomniał o rocznicy. Pan każe, sługa musi. 

zaloguj się by móc komentować

zw @krzysztof-laskowski 11 listopada 2019 22:27
11 listopada 2019 22:34

Jaki właściciel - tacy dziennikarze. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zw
11 listopada 2019 22:36

tytuł notki powinien brzmienie;

Czy jako bohater narodowy lepszy jest paranoik czy niedźwiedź?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @zw 11 listopada 2019 21:59
11 listopada 2019 22:44

Dzięki za tę ocenę uwagi o Nietzschem. Wielu jego rodaków, żeby zorientować się, co narobiło, powinno spuścić z tonu. Przedstawiciele ich elit doskonale wiedzą, że półgębkiem rzucone przeprosiny za dokonania lat 1939-1945 nie wystarczą. Wiedzą, że trzeba jeszcze oddać, co się zrabowało, lub rabunek zrekompensować. Lud też to wie, ale prawie nikt nie chce tego przyznać publicznie. Jacy biskupi i kanclerz, taki naród. Ale z drugiej strony i Polacy mogą spojrzeć na swoje elity kościelne i państwowe - oto my.

zaloguj się by móc komentować

zw @stanislaw-orda 11 listopada 2019 22:36
11 listopada 2019 22:46

Nie wiem, ktoś o zainteresowaniach podobnych do p. Cybulskiej mógłby zaprotestować, że jednak nie paranoik.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zw 11 listopada 2019 22:46
11 listopada 2019 22:49

móglby, ale co to miałoby  zmienić?

zaloguj się by móc komentować

zw @krzysztof-laskowski 11 listopada 2019 22:44
11 listopada 2019 23:00

Polskie elity w sporej części są na żołdzie niemieckim i dlatego zbyt mocno nie będą naciskać na rekompensatę z powodu rabunku. Niemcy będą tylko powtarzać, że "w myśl prawa międzynarodowego nic się Polakom nie należy".

zaloguj się by móc komentować

zw @stanislaw-orda 11 listopada 2019 22:49
11 listopada 2019 23:01

Chciałbym uniknąć dyskusji o zaburzeniach Nietzschego.

zaloguj się by móc komentować

genezy @zw 11 listopada 2019 22:08
11 listopada 2019 23:04

Pomniki nie integrują nietzschego (heh) ani nikogo, interesy to robią- zarabianie kasy. Polaków też, nie różnimy się od innych, nie jesteśmy kosmitami- dlatego jak ktoś zaczyna nucić np. Warszawiankę (ale może być coś innego), to otwiera mi się otwieracz w kieszeni.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @zw 11 listopada 2019 22:08
11 listopada 2019 23:07

Ten ostatni przez ostatnie lata robił jako znawca w zbrojeniówce i sektorze lotniczym, udzielając się głównie na spotkaniach i konferencjach o tychże tematach...a teraz został posłem z KO ...

A co do Wojtka, nie jestem jego przeciwnikiem. Choć nie powinien on być "głównym" bohaterem na nasz rynek. Za granicą, jak słusznie Pan napisał, on często może być jedynym. Więc niech będzie ich 10 tysięcy nawet, przynajmniej jest symbolem poslkiej walki z Niemcami, a nie razem z Niemcami.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @genezy 11 listopada 2019 21:33
11 listopada 2019 23:08

A najlepiej razem ze śpiącym Wojtkiem  (wszyscy są śpiący po degustacji samogonu).

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @zw 11 listopada 2019 23:00
11 listopada 2019 23:14

Będą powtarzać, ale w kontekście tego, co sami sobie i innym szykują, mogliby zmienić ton. Tylko że wiedzą, że gdy zaczną zmierzać w tym kierunku coraz dalej i dalej, staną przed koniecznością przeproszenia za rok 1517.

zaloguj się by móc komentować

zw @genezy 11 listopada 2019 23:04
11 listopada 2019 23:16

Już nieraz u Gospodarza były dyskusje o "wojtkowym" patriotyzmie. Kasa to nie wszystko, ale mnie z kolei nikt nie wciśnie jako bohatera Józefa Becka, który opowiadał w 1939 r. o honorze. Którego i tak potem nie obroniono. 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 11 listopada 2019 22:30
11 listopada 2019 23:19

Czemu jeszcze nie ma przykrości? Już w kozie powinien siedzieć.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @zw 11 listopada 2019 23:16
11 listopada 2019 23:24

Dziś zauważyłem wiadomość mówiącą o tym, że antifiarze zorganizowali kontrmanifestację wobec Marszu Niepodległości, używając hasła Za wolność waszą i naszą. Myślę, że bardzo dobrze się stało. Im prędzej antifiarze sobie to hasło zabiorą, tym lepiej.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 11 listopada 2019 23:00
11 listopada 2019 23:24

Powiem tu rzecz niepopularną; niech poseł Mularczyk najpierw wsadzi Sutryka do kozy, za zdradę, a potem bębni ile to miliardów od Niemiec wyciągnie, Dulkiewicz i temu z Poznania, też krzywdy by nie było.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @zw 11 listopada 2019 23:01
12 listopada 2019 00:39

"Chciałbym uniknąć dyskusji o zaburzeniach Nietzschego."

Totez nie bede jej wszczynac.

Tylko chce zaznaczyc, ze slyszalem jeszcze w okresie studiow, cos, co krazylo w sumie jako dowcip zwiazany z Nietzschem, a co ponoc przydarzylo sie naprawde.

Za zycia Nietzsche wydal nastepujace oswiadczenie: "Bog umarl. Nietzsche."

Gdy nieszczesny filozof zmarl, ukazal sie podobno nekrolog tresci: "Nietzsche umarl. Bog".

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @krzysztof-laskowski 11 listopada 2019 21:36
12 listopada 2019 00:54

"Chory psychicznie Nietzsche bardzo dobrze obrazuje niemiecką politykę, a autorzy Rzepy kopiują artykuły pomieszczane w niezapomnianej Trybunie Ludu."

I skonczyl tam, gdzie koncza ci, ktorych Bog ukaral odebraniem rozumu. Czyli w domu bez klamek.

A "Rzeczpospolita", odkad ja przejal Grzegorz Hajdarowicz, nadaje sie juz tylko do pociecia na kawalki i zawieszenia w wychodku.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @zw
12 listopada 2019 01:03

 

 

Jak patrze na ten pomnik postawiony przez Niemcow, to rozumiem jedno:

oblakanemu czlowiekowi mozna postawic tylko oblakany pomnik.

zaloguj się by móc komentować

genezy @zw 11 listopada 2019 23:16
12 listopada 2019 01:14

:) a czy ja napisałem, że kasa to wszystko? Ja nawet nie napisałem, że tęsknie za czterema śpiącymi tylko- że zaczynam... Pomniki nie integrują nikogo, może rzeźbiarza, kasa znaczy- pomnikomania to ciężka choroba psychiczna.

zaloguj się by móc komentować

umami @zw
12 listopada 2019 01:31

Patrzę na te pomniki i fotki Nietzschego i widzę Ziuka, to pewnie przez te wąsy. Wojtek rozłożył mnie na łopatki :)

zaloguj się by móc komentować

zw @krzysztof-laskowski 11 listopada 2019 23:14
12 listopada 2019 06:26

Trudno mi domyślać się o czym naprawdę myślą Niemcy. I na ile są świadomi jakim złem była reformacja. I jakim nieszczęściem dla ich kraju. 

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 11 listopada 2019 23:24
12 listopada 2019 06:29

Rzecz może nie byłaby aż taka niepopularna, ale... Gdyby aresztowano gwiazdy samorządu, to mielibyśmy chyba na karku bratnią pomoc specjalnie powołanych w tym celu sił zbrojnych Unii Europejskiej. A i Amerykanie pomogliby tym interwentom. No ale władza już nie taka chętna do aresztowania znanych osób jak kilkanaście lat temu.

zaloguj się by móc komentować

zw @krzysztof-laskowski 11 listopada 2019 23:24
12 listopada 2019 06:32

Wolność a la Antifa mogłaby być ciekawa, mam nadzieję, że jej nie zakosztujemy.

zaloguj się by móc komentować

zw @Szczodrocha33 12 listopada 2019 00:39
12 listopada 2019 06:38

Nietzsche rzeczywiście twierdził, że Bóg umarł, ale tekst "Nietsche umarł. Bóg" znałem w wersji, że był to tekst napisany sprayem na murze jednego z amerykańskich uniwersytetów. 

zaloguj się by móc komentować

zw @umami 12 listopada 2019 01:31
12 listopada 2019 06:45

Prawda, że podobny?

zaloguj się by móc komentować

zw @genezy 12 listopada 2019 01:14
12 listopada 2019 06:47

Jedni wygłaszają przy nich przemówienia, inni oblewają farbą. Trochę jednak integrują.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @zw
12 listopada 2019 08:32

Brakuje tylko pornosa z Wojtkiem. W roli Wojtka mógłby wystąpić Zygmunt Miłoszewski. A co do Nietschego - powtórzę za valserem - jak ktoś nie potrafi zrobić dziesięciu pompek, od razu zaczyna pisać o nadczłowieku

zaloguj się by móc komentować

zw @gabriel-maciejewski 12 listopada 2019 08:32
12 listopada 2019 09:52

Pompki to może by on w młodości nawet zrobił, ale faktem jest, że nadczłowieka wymyślił ktoś, kto nie odniósł sukcesu jako wykładowca (ponoć miał tylko dwóch studentów) i nie potrafił sobie ułożyć życia uczuciowego. A sukces książek przyszedł w momencie, kiedy Nietzsche nie był już świadomy tego, co się wokół niego dzieje. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @zw
12 listopada 2019 10:23

To się nazywa prawo: "nie mówcie tego głośno, bo oni natychmiast tak zrobią", nie pamiętam kto je sformułował i ciężko znaleźć w sieci - wyparowało?

Napisał Pan: "A jednak chyba jak dotąd nikt nie szukał związku między polskim pochodzeniem Nietzschego (nieważne, że niepewnym), a polską skłonnością do nazizmu, faszyzmu, nacjonalizmu, ksenofobii i głosowania na PiS." - już się boję.   Verba cecidit, Roma locuta..., że tak sobie pozwolę.

zaloguj się by móc komentować

zw @atelin 12 listopada 2019 10:23
12 listopada 2019 10:29

Nie zrobią tego, muszą Polaków przedstawiać jako ciemną masę i do tego nie pasuje "wybitny filozof", który akurat jest modny bo atakuje Kościół. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @atelin 12 listopada 2019 10:23
12 listopada 2019 10:32

Ktoś z KOR-u, majaczy mi się Lipiński, albo Lipski. Ale mogę się mylić.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zw 12 listopada 2019 06:38
12 listopada 2019 12:08

Nietsche miał na myśli,. ze Bóg umarł w świadomości ludzi. Taka parabola. I jeśli chodzi o Prusaków chyba się nie mylił.

zaloguj się by móc komentować

zw @stanislaw-orda 12 listopada 2019 12:08
12 listopada 2019 12:51

To co zostało z Prus (czyli byłe NRD) to faktycznie pustynia duchowa. 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw
12 listopada 2019 21:53

Do kurzej nędzy, dość tych Wojtków postawmy pomnik hetmanowi Koniecpolskiemu, daję 3koła, tyle mogę dać, na dobry początek, niech powstanie za społeczne pieniądze, ma hetman jakiś pomnik? Nie ma. Należy mu się? Oczywiście że się należy. Na czele komitetu nie będę stawał, bo się na tym nie znam; kto podejmie wyzwanie?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 12 listopada 2019 12:51
12 listopada 2019 21:56

Na pustynie duchowe wysyłało się zwykle misjonarzy.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 12 listopada 2019 21:53
12 listopada 2019 22:16

Ma pomnik w Koniecpolu. Skromny, ale nie jest tak, że nie ma w ogóle.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 12 listopada 2019 21:56
12 listopada 2019 22:17

Pewnie jacyś polscy księża już tam pracują, tak jak w Czechach.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 12 listopada 2019 22:16
12 listopada 2019 22:31

Tam ma nagrobek, a pomnik ma być nieskromny; mają Francuzi swoje łuki triumfalne, co 2 dekad nie przetrwały, uczcijmy my swego hetmana, aby jego dzieła nie poszły w zapomnienie.  

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 12 listopada 2019 22:17
12 listopada 2019 22:37

Na razie to AfD i NPD tam pracują, Lech Kaczyński objął patronatem Łużyczan w Reichu, za co mu cześć i chwała. Ale wracajmy do pomnika...

zaloguj się by móc komentować

genezy @zw 12 listopada 2019 06:47
12 listopada 2019 22:42

Pomnik Jankowskiego trochę zintegrował, tak jak i pomnik smoleński (zintegrował cię? z kim? z masonem chyba jakimś), pomnik Kaczyńskiego też integrujący jak cholera, daj spokój.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @genezy 12 listopada 2019 22:42
12 listopada 2019 22:49

Może by wreszcie wyłożyli ten ołtarz w św Brygidzie  bursztynem, bo Polska to nie powinno być "bieda i dziadostwo" tylko coś skrajnie przeciwnego.

zaloguj się by móc komentować

genezy @porfirogeneta 12 listopada 2019 22:49
12 listopada 2019 22:58

To oczywiście, że tak, jak najbardziej. 

Powiedział bym tak- pomniki świeckie to są gusła, nie są nikomu do niczego potrzebne i są w opozycji do symboli religijnych. 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @genezy 12 listopada 2019 22:42
12 listopada 2019 23:03

Polska to jest złoto, purpura, spiż i stal, postawmy więc pomnik Chrobremu. Ma? Ano nie ma, zasłużył? zasłużył może zamiast pyskować po internetach, cośbyśmy zrobili, dla odmiany? Mój j ośrodek krystalizacji; 3 koła, tyle mogę sobie z pensji, na państwowym i gospodarki pozwolić.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @genezy 12 listopada 2019 22:58
12 listopada 2019 23:07

Czyli Pomnik Grunwaldzki won, dobrze rozumię?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @genezy 12 listopada 2019 22:58
12 listopada 2019 23:11

Czyli Zamek Królewski w Warszawie jest do wyburzenia?

zaloguj się by móc komentować

zw @genezy 12 listopada 2019 22:42
12 listopada 2019 23:28

Nie chodzę na spotkania przy pomnikach, ale są tacy, którzy chodzą. Jedni żeby czcić, inni, żeby oblewac farbą, albo przewracać. Myślę, że to ich integruje, ale każdy ma prawo do własnego zdania. A co do ks. Jankowskiego, to mają przeciwko niemu jakieś inne zarzuty oprócz zeznań tej kobiety, ktora twierdziła, że robił łapanki na dzieci z podwórka? Widziałem w księgarni książkę-paszkwil o nim, więc akcja propagandowa idzie na ostro. 

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 12 listopada 2019 22:31
12 listopada 2019 23:30

Nagrobek? Sądząc ze zdjęcia stoi na jakimś skwerze.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw
12 listopada 2019 23:59

Leży w kościele w Koniecpolu, może być Żółkiewski, może być Chodkiewicz, Czarnecki, poza hymnem też nie ma pomnika.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 12 listopada 2019 23:30
13 listopada 2019 00:00

A jakiego zdjęcia?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @porfirogeneta 12 listopada 2019 23:03
13 listopada 2019 00:21

W Gnieźnie jest monumentalny pomnik Chrobrego, zaprojektowany przez Marcina Rożka.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 12 listopada 2019 22:37
13 listopada 2019 06:23

Jakie tam NPD, zwykły konsumpcjonizm. Byłem kiedyś w sobotę w Brandenburgu, miasto wymarłe. Wszedłem do galerii handlowej, żeby coś kupić i okazało się, że tam jest miejscowa ludność. W Magdeburgu też jest galeria w centrum. W dawnym kościele norbertanów organy zamiast ołtarza - przerobiony na salę koncertową. W klasztorze wystawa "sztuki" nowoczesnej. Inny kościół przerobiony na przestrzeń wystawienniczą - akurat były targi rzemiosła. 

zaloguj się by móc komentować


zw @ewa-rembikowska 13 listopada 2019 00:21
13 listopada 2019 06:25

Dziękuję za informację. Monumentalny konny pomnik Chrobrego jest też we Wrocławiu.

zaloguj się by móc komentować

Aquilamagna @zw 11 listopada 2019 22:08
13 listopada 2019 11:53

Nie wiedziałem, że H. Kozieł był asystentem P.Poncyliusza. Nie wiem nawet co ten ostatni porabia. 

H. Kozieł uściśla u siebie, że był tam ledwie na stażu studenckim.

zaloguj się by móc komentować

zw @Aquilamagna 13 listopada 2019 11:53
13 listopada 2019 12:31

Dziękuję za informację.

zaloguj się by móc komentować

genezy @porfirogeneta 12 listopada 2019 23:07
13 listopada 2019 13:08

Gdyby to było wykonalne to jasne że tak, co modlić się tam przy nim mam, czy wzbudzać ducha? Jeszcze pomnik śpiących rycerzy byłby dla pomnikomaniaków nieodzowny. Zamek królewski to pomnik, pierwsze słyszę?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @genezy 13 listopada 2019 13:08
13 listopada 2019 22:15

No pewnie że pomnik, mieszka tam jakiś Król? Odbudowany za Gierka, za ciężkie pieniądze, co to tow. Gierek innych zmartwień nie miał? Jeszcze się towarzyszom radzieckim naraził bo oni byli przeciw. Jak myślisz po co Gierek odbudował Zamek Królewski? A w jakim celu Niemcy pierwsze co zrobili po rozstrzelaniu profesury to zniszczyli Pomnik Grunwaldzki? Hetman Koniecpolski nie jest żadnym śpiącym rycerzem, zresztą nie upieram się przy nim, uważam że to błąd że żaden wybitny polski dowódca wojskowy nie ma swojego pomnika to błąd i czarną niewdzięczność i tyle. I nie jestem pomnikomaniakiem.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 13 listopada 2019 06:24
13 listopada 2019 22:18

To jest popiersi pod szkołą a nie pomnik.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 13 listopada 2019 22:18
13 listopada 2019 23:01

A kto powiedział, że na pomniku musi być cała postać? Popiersia, czy nawet same głowy na cokole też są nazywane pomnikami. Na przykład pomnik Bałuckiego w Krakowie na Plantach. 

zaloguj się by móc komentować

genezy @porfirogeneta 13 listopada 2019 22:15
13 listopada 2019 23:41

Zamek nie jest pomnikiem tylko zamkiem, szpital pomnik centrum zdrowia dziecka też nie jest pomnikiem tylko szpitalem- na miłość.

Najstarszy pomnik świecki w Warszawie to kolumna Zygmunta:

"Projekt wywołał konflikt Władysława IV z nuncjuszem Mariem Filonardim. Największe protesty nuncjusza wzbudziło umieszczenie na kolumnie posągu króla (osoby świeckiej). Zgodnie z tradycją tego rodzaju wywyższenie było bowiem dotąd zarezerwowane dla Matki BoskiejChrystusa i świętych"

Wspólnoty nie wzbudza się pomnikami, to złudzenie i wymysł republikański, bo siłę państwa nie budują emocje patriotyczne, o czym najlepiej świadczą Ukraińcy pracujący, o zgrozo, na polskich zmywakach. Trudno odmówić im wpojonego nacjonalizmu, czyż nie? No i co z tego ma niby dla nich wynikać, ich siła może?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @genezy 13 listopada 2019 23:41
14 listopada 2019 18:38

Piękny przykład; Chmielnicki w każdym mieście, na miejsce Lenina. Ale są, a co by komu szkodził pomnik, jeden a dobry, jakiegoś hetmana, takiego przez "Wielkie H"? Koniecpolski się tak samo dobrze nadaje do "Wpajania nacjonalizmu" jak pomnik Dmowskiego do "budzenia antysemityzmu". Eks prezydent Kwaśniewski, minister Nowak, minister Siwiec, poseł Święcicki ten właśnie kierunek emigracji zarobkowej obrali. Pożartowaliśmy sobie, to teraz na poważnie, jakie znamy w Polsce pomniki ludzi którzy odnieśli sukces, działając przy tym w dobrej sprawie? Pytanie drugie, jakie znamy w Polsce pomniki ludzi, którzy odnieśli sukces militarny?

Na moje z jeden by nie zawadził.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 13 listopada 2019 23:01
14 listopada 2019 18:47

W Krakowie po plantach jeszcze parenaście lat temu; chodziły tylko prostytutki i żule, nawet wszedł do polszczyzny taki zwrot "chodzić jak ku...rtyzana, po Plantach" co się tłumaczy; "jak smród po gaciach", albo "jak Żyd po pustym sklepie", fajne miejsce na pomnik...

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 13 listopada 2019 23:01
14 listopada 2019 18:51

Czyli pomnik nie? To chowam 3 koła do kieszeni. Tylko proszę mnie nie szantażować emocjonalnie niepełnosprawnymi dziećmi.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 14 listopada 2019 18:47
14 listopada 2019 19:14

Pomnik Bałuckiego powstał ponad sto lat temu, a nie kilkanaście lat temu.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 14 listopada 2019 18:51
14 listopada 2019 19:15

Nie miałem takiego zamiaru.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 14 listopada 2019 19:14
14 listopada 2019 19:47

To się nie zaczęło, tylko skończyło kilkanaście lat temu, i tak nikt nie wie kto to ten Bałucki, uli sobie zamiast tego dokupię.

zaloguj się by móc komentować

genezy @porfirogeneta 14 listopada 2019 18:38
14 listopada 2019 19:52

pięknie z tym Chmielnickim- ukłony

Żadne pomniki, to są grubymi nićmi szyte brednie dla nas, czy tam dla mas. Ten kto z patriotycznej nuty wyjeżdża i w patriotyczne nuty uderza to oszust albo zdrajca, albo bęcwał i chce albo utrzymać płace na niskim poziomie, lubo/i wysłać ludzi przez siebie oszukanych na nie swoją wojnę (patrz II wojna, JK- tak tak, te jego działania doprowadzą do płac wenezuelskich, no i biedny PAD). Człowiekowi który dobrze żyje nie jest potrzebna żadna stymulacja patriotyczna, bo on już się sam stymuluje, a jeśli ma żyć patriotyzmem zamiast, to ja nie jestem ekspertem- może tu się trafi jaki.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw
14 listopada 2019 19:55

Koniec oferty, nie będziemy budować pomnika? Pomniki są złe, ja, Urodzony w Purpurze, Wam oznajmiam i chowam moje 3 koła z powrotem do kieszeni. Niemiła bogu ofiara? Chodź koza do domu.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 14 listopada 2019 19:47
14 listopada 2019 20:47

Obstawiam, że niewiele więcej osób wie, kto to był Koniecpolski. Zwłaszcza jeśli chodzi o młodych.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 14 listopada 2019 20:47
15 listopada 2019 21:04

To pokiwajmy razem głowami, ze smutną miną.

A na poważnie, mój syn napewno się o tym dowie, jakby był konny najlepiej pomnik Hetmana, to sami by pytali. W Kijowie stoi ten Chmielnicki już ponad 120 lat i patrz pan, nikt go nie myśli obalić, o proszę jaki ładny;Ilustracja

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 15 listopada 2019 21:04
16 listopada 2019 06:10

Za Chmielnickim stały i stoją do dziś poważne siły spoza Rusi. I dlatego nikt nie ma mu za złe, że oprócz mordowania Lachów dokonał także pierwszej zagłady Żydów w naszej części Europy. Wybrańcy ludu polskich wielkich miast nie postawią na piedestale bohaterów RON, nie po to ich namaszczono. 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw
16 listopada 2019 21:38

Czyli Koniecpolski jest "niesłuszny"? Oj Pisiaki, pisiaki...

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 16 listopada 2019 06:10
16 listopada 2019 21:48

To my, Polacy Ponad Podziałami postawmy; Mickiewicz w Krakowie stoi ze składek i jakoś nikt go nie chce obalać, w czym Wieszcz lepszy od Hetmana? Na Polach Grunwaldu "Dobra Zmiana" będzie budować pomnik Litwinom.

Jak wysądzę od dłużnika pieniądze, i mi zapłacą za rzepak to podwoję stawkę.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zw
16 listopada 2019 23:30

Najsłynniejszy z polskich hetmanów, Jan Karol Chodkiewicz ma paskudny estetycznie  pomnik, który  postawiono na jakimś zadupiu. Niby lepszy rydz niż nic, ale bez przesady.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 16 listopada 2019 21:48
16 listopada 2019 23:43

Nie lubię pisać o prywatnych sprawach, ale byłem w tym roku na zabiegu w szpitalu i leczenie przebiega różnie, raz lepiej raz gorzej. Dlatego nawet nie zapisuję się na konferencje LUL, bo nie mogę przewidzieć swojego stanu za parę tygodni czy miesięcy. I dlatego nie będę budowal z Panem żadnego pomnika ponad podziałami. Proszę założyć sobie bloga i tam o tym pisać. Koniec tematu.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @zw 16 listopada 2019 23:43
17 listopada 2019 20:02

Przykro mi że się panu zdrowie posypało, ale to chyba nie moja wina? Bloga sobie nie założę. 

Życzę zdrowia.

zaloguj się by móc komentować

zw @porfirogeneta 17 listopada 2019 20:02
17 listopada 2019 21:44

Jasne, że nie. Dziękuję za życzenia.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować